گوشی دامپزشکی – فرق گوشی دامپزشکی و پزشکی چیست؟

برای جلوگیری از شیوع بیماری های دام ها، ارتقای سلامت جامعه، حفظ محیط زیست و ایجاد تعادل در اکوسیستم، فراهم کردن رفاه دام، درمان و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام به رشته دامپزشکی در جامعه نیاز خواهیم داشت. جالب است بدانید که بیش از ۹۰ درصد بیماری های انسان با حیوانات مشابه می باشد و در نتیجه نحوه درمان نیز می تواند مشابه باشد؛ از این رو پزشکان برای درمان بیماری های انسان از دامپزشکان الگو برداری می نمایند. به عنوان مثال انجام عمل لاپاراسکوپی اولین بار توسط دامپزشکان بر روی حیوانات انجام شد و سپس پزشکان از این نحوه جراحی برای انسان ها الگو برداری نموده اند. بدون وجود دامپزشکان هیچ یک از مسئولیت ها و وظایف ذکر شده به خوبی انجام نخواهد شد، و در نتیجه در کوتاهترین زمان ممکن شاهد شیوع بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای انگلی در جامعه خواهیم بود. از این رو فعالان محیط زیست احترام بسیار زیادی را برای دامپزشکان قائل می باشند. بسیاری از این حیوانات مانند خزندگان فواید بسیار زیادی دارند، به عنوان مثال پرورش تمساح یکی از پولساز ترین مشاغل می باشد که به واسطه آن میتوان ارز زیادی را وارد کشور کرد، بدون وجود دامپزشکان پیشرفت این صنایع امکان پذیر نمی باشد.

دامپزشکان به شاخه های مختلف علوم زیستی تسلط زیادی داشته و از این رو از نظر علمی نیز در جایگاه بسیار بالایی قرار دارند به طوری که در کشورهای پیشرفته دامپزشکان نسبت به پزشکان جایگاه بسیار بالاتری را به خود اختصاص دادهاند. شاید برای شما عجیب باشد که بدانید ۷۵ درصد بیماری های نوپدید منشاء حیوانی دارند؛ برای کنترل، پیشگیری و درمان این بیماری ها به وجود دامپزشکان نیاز مبرم داریم. بیماریهایی چون سالک، تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و آنفولانزای A تنها نمونه ای از بیماری هایی می باشند که منشاء حیوانی دارند؛ برای ساخت دارو و واکسن بیماری ها به همکاری دامپزشکان نیاز داریم. با توجه به مطلب سرتیتر قبل، دامپزشکی رشته ای است که بدون وجود آن برقراری امنیت غذایی در جامعه غیر ممکن می شود؛ زیرا کنترل و بهداشت مواد غذایی از مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد. به عنوان مثال ممکن است باروری دام و طیور با مشکل مواجه شود و یا از طرفی دام ها و طیور در معرض بیماری های مختلف قرار گیرند این نظارت مداوم توسط دامپزشکان از بروز مشکلات و معضلات مربوط به سلامت در جامعه جلوگیری می نماید.

ازآنجا که اغلب دقت بسیار بالای معاینه برای صاحبان این حیوانات بسیار مهم است، معمولاً دامپزشکان ترجیح میدهند از گوشیهای خاص در این موارد استفاده کنند. اگر بهداشت و سلامت آبزیان به دقت مورد بررسی قرار نگیرد، شاهد شیوع بیماری های انگلی و آلودگی های مختلف خواهیم بود. دامپزشکان برای بالا بردن میانگین درآمد ماهیانه باید با توجه به موقعیت جغرافیایی، بودجه و هزینه شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایند؛ به عنوان مثال اگر دامپزشکان قصد دارند در شهرهای کوچک که صنعت کشاورزی در آنها رونق دارد؛ فعالیت نمایند نباید کلینیک درمان حیوانات خانگی راه اندازی نمایند چون این کار به هیچ وجه به صرفه نمی باشد. توانایی تصمیم گیری – همچون پزشکان توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است. نحوه صحیح ذبح دام و طیور و رعایت مسائل بهداشتی در کشتارگاه ها از مهم ترین مسائلی است که باید بررسی شود زیرا در صورت سهل انگاری ممکن است؛ مشکلات بهداشتی شیوع پیدا کنند. رشته دامپزشکی به سبب اینکه رشته ای مرتبط با سلامت جامعه می باشد از جایگاه بالایی برخوردار بوده و هر چقدر آگاهی های علمی یک جامعه افزایش پیدا کند؛ افراد جامعه به اهمیت رشته دامپزشکی بیشتر پی برده و برای دامپزشکان آن جامعه جایگاه ویژه ای قائل می شوند.

فرض کنید که جامعه ای عاری از دامپزشک باشد، آن گاه به نقش و جایگاه مهم دامپزشکان پی خواهید برد. تامین سلامت دام ها، کنترل وضعیت سلامت دام ها واکسیناسیون دام ها، بررسی وضعیت بهداشت در کشتارگاه ها، بررسی سلامت گوشت ها جزو مسئولیت هایی می باشند که دامپزشکان یک جامعه بر عهده می گیرند. وی در خصوص نظارتهای بهداشتی صورت گرفته از ابتدای سال بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا بهمن ماه حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار دام سبک تحت نظارت بهداشتی در استان کشتار شده که این مقدار منجر به استحصال۷۲ هزار تن گوشت قرمز شده است. همچنین در این مدت ۱۸۳ هزار کیلوگرم گوشت قرمز از چرخه مصرف خارج شده که شرایط لازم از جنبههای مختلف بهداشتی برای مصرف را نداشتند. یک گوشی پزشکی دامپزشکی مناسب باید از مواد بادوام و باکیفیت ساختهشده و در مقابل انواع شرایط از خود مقاومت نشان دهد. بعد از شرکت در کنکور تخصصی دامپزشکی و شرکت در مصاحبه علمی و تخصصی می توانید از بورسیههای داخلی استفاده نمایید بورسهای داخل به این صورت می باشد که شرایط افراد داوطلب را بررسی کرده و در صورت کامل بودن مدارک و داشتن شرایط با توجه به کشور محل تحصیل و مصوبات شورای مرکزی بورس وثیقه ای گرو گذاشته و برای تحصیل به خارج از کشور اعزام می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید