همه چیز در رابطه با تحصیل در رشته دامپزشکی 2022 – موسسه مهاجرتی و حقوقی

این گرایش از دامپزشکی انواع بیماری های مشترک انسان و دام را بررسی می کند. محور اصلی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اوترخت در زمینه های آموزشی ، تحقیق و مراقبت از حیوانات بیمار قرار دارد. گودرزی، دارای دکترای تخصصی علوم تشریح از دانشکده دامپزشکی تهران و عضو هیئت علمی دانشکده دامپزکشی دانشگاه رازی کرمانشاه است. دکتر حسن تاج بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگار دامپزشکی و مؤلف کتابهای تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران ماه مهر را به عنوان ماهی شایسته به خاطر آغاز سال تحصیلی و روز چهاردهم را به یاد گوش روز که در ایران باستان روز مبارکی بود و در منابع اسلامی هم آمده است پیشنهاد و مطرح نمودند و از طریق مجار ذیربط چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی معین شد. گفتنی است ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی در سال ۱۳۹۶خورشیدی توسط دکتر حسن تاج بخش و دامپزشکان پیگیری و نام نهاده شد . رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: این طرح که به نام طرح ملی تشدید کنترل بهداشتی اقلام پروتئینی در همه استانها و نقاط کشور اجرایی میشود.

چالشهای فراروی کشور برای آماده کردن شرایط جهت پیوستن به بازارهای جهانی،; کشاورزی پایدار، رعایت استانداردهای بهداشتی درتولید محصولات دامی، شیلاتی، حفظ دام در برابر بیماریهای مختلف، افزایش بهره وری واحدهای دامپروری سنتی و بکارگیری علوم و فناوریهای جدید، همچنین لزوم آگاهی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام، اهمیت توجه به علوم دامی، شیلات و دامپزشکی را دوچندان کرده است. وی با اشاره به نظارت های مستمر تیم های اداره دامپزشکی زرند گفت : گروه های ثابتی در کشتارگاه دام و اداره دامپزشکی همه روزه حتی در ایام تعطیل آماده پاسخگویی به همشهریان میباشند. جراحی، درمان آسیب های پوستی حیوانات، شناسایی بیماری های حیوانات و ارائه راه حل برای درمان و کنترل بیماری های آنها، داروشناسی و تجویز دارو برای بیماری های حیوانات نمونه ای از مهارت های دامپزشکان می باشد. یک مرکز دامپزشکی تهران اگر قرار است حرفه ای و تخصصی فعالیت کند باید شامل بخش های مختلفی مثل بخش داخلی، بخش جراحی، بخش پرندگان و حیوانات خاص، بخش دندان پزشکی، بخش رادیولوژی، بخش سونوگرافی، بخش امآرآی، بخش آندوسکوپی، بخش خدمات درمانی، بخش پانسیون و بستری، بخش آزمایشگاه و داروخانه باشد. دامپزشکی رشته ای است که آناتومی و فیزیولوژی گونههای مختلف حیوانات در آن بررسی میشود؛ از این رو دامپزشکان می توانند در خصوص امکان پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان مانند امکان پیوند استخوان، مفصل قرنیه چشم و غیره تحقیق نمایند و از حیوانات برای درمان بیماری های انسانها استفاده درمانی نمایند.

روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد. از آنجا که دامپزشکی رشته ای که در خصوص بررسی وضعیت سلامت دام ها، شیلات، صنایع غذایی و غیره بحث می کند می توان این رشته را رشته ای مرتبط با بهداشت دانست. بررسی منشا و دلیل بیماری ها، دوره کمون یا نهفتگی بیماری ها، علائم بیماری، راه های انتقال بیماری، عوامل محیطی موثر در انتقال بیماری، راه درمان و راه پیشگیری از بیماری زمینه های مورد بحث در این گرایش از دامپزشکی می باشد. فناوری تولید حیوانات تراریخته یکی از بحث های جدید و چالش برانگیز در حوزه بیوتکنولوژی می باشد. برنامه جدید تولید لوازم خانگی/ فاطمی امین درباره قیمت خودرو چه قولی داد؟ استاندار بوشهر از افتتاح مرکز قرنطینه دامپزشکی بوشهر با مشارکت سرمایهگذار قطری خبر داد. رشته دامپزشکی جزو زیر شاخه گروه علوم تجربی می باشد و بعد از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این رشته پرطرفدارترین رشته علوم تجربی می باشد. وی گفت: امسال بعد از تعطیلات نوروز، ایام ماه مبارک رمضان را در پیش داریم و در این ماه بطور طبیعی مصرف مواد پروتئینی افزایش مییابد بر همین اساس نیز طرح نظارتی سازمان دامپزشکی کشور از چهاردهم اسفند شروع شده و تا پایان ماه رمضان ادامه مییابد.

ساختمان سازمان نظام دامپزشکی استان فارس با اعتباری افزون بر 5 میلیارد تومان به بهره برداری رسید. رامین پورنجف در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری موج ایلام گفت: از امروز فعالیت ۳۰ تیم نظارتی و بازرسی دامپزشکی به منظور تامین امنیت غذایی و نظارت بر کیفیت محصولات خام پروتئینی در سطح استان آغاز شده است. در واقع، این رشته علاوه بر اینکه به تشخیص، درمان و کنترل بیماریهای مختلف در حیوانات میپردازد، با کنترل بهداشت مواد غذایی دامی، سنگبنای بهداشت و سلامت جامعه را فراهم میکند. آقا میری با اشاره به اینکه مجلس برای سال آینده اجازه حذف ارز ترجیحی را به دولت داده است اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی در حوزه واکسن، دارو و حوزه بیولوژیکی دام و طیور هیچگونه تاثیر قیمتی نخواهد داشت چرا که بخشی از این محصولات در داخل تولید میشوند و قسمت وارداتی نیز ارز نیمایی میگیرند. این کارگروه از سال ۱۳۹۱ بنیان گذاشته شده و اعضای آن از اساتید شناخته شده و بنام دانشگاه ها و مراکز علمی-پژوهشی معتبر کشور می باشند. اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: طرح تشدید نظارت بر مراکز عرضه و فروش فرآوردههای خام دامی از ۱۴ اسفند در استان آغاز شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد. بهلول تکلوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح ویژه نظارت، بازرسی و کنترل مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآوردههای خام دامی از سوی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل به منظور تشدید اقدامات نظارتی از ۱۴ اسفند ماه امسال آغاز و تا پایان ماه مبارک رمضان سال آینده ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید