معرفی گرایش ها، حقوق و درآمد و بازار کار – فرادرس – مجله

دامپزشکان در خصوص افزایش آگاهی افراد جامعه در مورد سلامت غذاها فعالیت زیادی انجام می دهند، بخش عمده و مهمی از تامین امنیت غذایی جامعه بر عهده دامپزشکان می باشد؛ دامپزشکان با فعالیت در مراکز مختلف از جمله کشتارگاه ها، آزمایشگاه ها، مراکز دامپزشکی و غیره تمام تلاش خود را به کار می گیرند که افراد تغذیه سالمی داشته باشند و از ابتلا به بیماری های مختلف مانند بیماری های مشترک انسان و دام در امان بمانند؛ از این رو دامپزشکی رشته ای مرتبط با علوم تغذیه می باشد. یکی از مواردی که باعث می شود سلامت انسان در خطر بیفتد؛ استفاده از گوشت های آلوده به انگل می باشد. به عنوان مثال کشور روسیه یکی از بهترین کشور ها برای رشته دامپزشکی می باشد؛ دانشگاه های فدرال، تومسک، ولادی وستوک از بهترین دانشگاه های روسیه در رشته دامپزشکی میباشند که با مراجعه به وب سایت آنها میتوانید شرایط بورسیه شدن را مطالعه نمایید. دانشگاه دایویس کالیفرنیا، دانشگاه کرنل، کالج رویال لندن، دانشگاه کمبریج، دانشگاه اوترخت، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه گلف، دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه لیورپول و دانشگاه تگزاس A&M، را می توان جزو بهترین دانشگاه های جهان در رشته دامپزشکی دانست. کنترل صنایع غذایی می تواند تاثیری مثبت بر سلامت عمومی جامعه داشته باشد، به کمک دامپزشکان می توان دقیق تر و راحت تر به کنترل صنایع غذایی پرداخت.

بررسی وضعیت سلامت شیلات و دام ها، ارائه راهکار برای افزایش باروری در میان دام ها، انجام تلقیح مصنوعی دام ها، ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از بیماری های مختلف در دام ها و شیلات تنها نمونه ای از فعالیت دامپزشکان در این صنایع میباشد، از این رو رشته دامپزشکی رشته ای مرتبط با مهندسی کشاورزی و دامپروری می باشد. در سر تیتر های قبل در خصوص اهمیت و جایگاه رشته دامپزشکی توضیح داده شد؛ برای شرح بیشتر اهمیت و جایگاه این رشته در جامعه و تاثیرات مطلوبی که این رشته می تواند در حوزه های مختلف داشته باشد؛ با مثال های عینی این مطلب را توضیح خواهیم داد. شناخت دانشگاه های برتر این رشته برای علاقه مندان رشته دامپزشکی و افرادی که از نظر درسی در سطح بالایی می باشند حائز اهمیت می باشد. مقالات باید به صورت تک ستونی با حفظ 5/2 سانتی متر حاشیه از هر طرف، درج شماره صفحه و نیز شماره خطوط به صورت پیوسته در سمت راست صفحه، در نظر گرفتن فاصله سطور 5/1 سانتیمتر و با فونت فارسی 12 B Lotus و انگلیسی 10 Times New Roman حداقل در 12 و حداکثر در 16 صفحه تهیه و ارسال گردد.

در صورت لزوم میتوان نتایج و بحث را همزمان تحت عنوان «نتایج و بحث» ارائه کرد. دامپزشکان فقط مباحث مربوط به بیماری های دام ها را مطالعه نمیکنند، بلکه دامپزشکان بر روی بیماریهای مشترک انسان و دام نیز مطالعه کرده و در مواقع لزوم میتوانند در صورت ابتلا شدن انسان به بیماری های مشترک راه حل ارائه دهند، از این رو دامپزشکی رشته ای مرتبط با پزشکی می باشد. کسانی که علاقه مند می باشند که در رشته دامپزشکی به صورت تحقیق محور فعالیت نمایند تحصیل در این دانشگاه ها میتواند تمامی ایدهآل های آنان را برآورده سازد. دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود. در واقع می توان فیزیولوژی، حشره شناسی، انگل شناسی، میکروبیولوژی و غیره را زیر شاخه های زیست شناسی در نظر گرفت که تمامی این مباحث در رشته دامپزشکی مطرح می باشد. در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد.

یادگیری روش های شیمیایی و فیزیکی ،بیولوژیکی ،آناتومی و دامپزشکی و فیزیولوژی ، بهداشت ، فن آوری و کنترل مواد غذایی با منشأ حیوانی ، تشخیص بیماری پاتولوژیک بالینی و آناتومیک ، معالجه و پیش آگهی بیماری ها و همچنین تعهدات اخلاقی و قانونی حرفه دامپزشکی ، طبق قانون مورد انتظار از متخصصان این حرفه می باشد. این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار (COPE)می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید. دامپزشکان باید با انواع بیماری های حیوانات آشنایی داشته باشند و در موقع لزوم برای رفع بیماری برای آنها دارو تجویز نمایند. برخی از دامپزشکان بعد از فارغ التحصیلی اقدام به تاسیس داروخانه برای دام ها و حیوانات می نمایند. بهجز این مورد، دامپزشکان عموماً در محیطهای پرسروصدا کار میکنند که خود در داشتن دقت کافی در سمع صداها مشکل ایجاد میکند. در سالهای اخیر، خدمات دامپزشکی آنلاین، بازدیدهای تلویزیونی، ویدیویی و همچنین چت یا مکالمات متنی را ارائه میدهند. موسسات مختلفی اقدام به رتبه بندی دانشگاه های جهان می نمایند؛ موسسه کیو اس در بین موسسات معتبرترین رتبه بندی ها را ارائه می دهد؛ زیرا رتبه بندی کیو اس بر اساس مستندات معتبر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید