معرفی رشته دامپزشکی درآمد و بازار کار

افرادی که در کنکور سراسری علوم تجربی شرکت می نمایند در صورتی که بتوانند رتبه بالایی کسب نمایند؛ میتوانند دکتری عمومی دامپزشکی را انتخاب نمایند. بهداشت و پرورش طیور واحد درسی مشترک بین علوم دامی و دامپزشکی می باشد. بیماری های طیور و تغذیه اختصاصی توی این واحد درسی مشترک بین علوم و مهندسی شیلات و دامپزشکی می باشد. بعد از گذراندن مقطع کاردانی افراد میتوانند در کارشناسی ناپیوسته رشته هایی چون تولیدات دامی، کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی و رشته های مرتبط دیگر شرکت نمایند. بعد از اخذ مدرک کارشناسی و گذراندن دوره های کارآموزی افراد در صورت تمایل به ادامه تحصیل می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های مرتبط با دامپزشکی شرکت نمایند. اکنون دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری عمومی دامپزشکی (DVM) در دو نوبت مهر و بهمن و دکتری تخصصی (DVSc , PhD) پذیرای دانشجویان محترم از طریق آزمون سراسری می باشد.

کنترل کیفی مواد غذایی واحد درسی مشترک بین مهندسی صنایع غذایی و دامپزشکی می باشد. پر واضح است کنترل و پیشگیری از بیماریهای مشترک و نیز کنترل ، پیشگیری و درمان بیماریهای خاص حیوانات که با خسارات فراوان اقتصادی همراه است در شرح وظایف دامپزشکان و سایر حرف مربوطه قرار میگیرد. چون بهداشت مواد غذایی، کنترل بیماری های دام ها و جلوگیری از انتقال بیماری ها از حیوانات به انسان همه در گروی پیشرفت رشته دامپزشکی می باشد.با توجه به جذابیت این رشته برای بسیاری از داوطلبان و سوالات زیادی که در ذهن دارند، در این مطلب قصد داریم رشته دامپزشکی و توانمندی های لازم برای موفقیت در آن را بررسی کنیم و شرایط تحصیلی آن را نیز به طور کامل واکاوی کنیم. با توجه به نکته بالا گوشیای را انتخاب کنید که در کار کردن با آن مهارت بیشتری دارید و به شما کمک میکند سریعتر کار تشخیصی خود را انجام دهید.

شکلهای به کار رفته به صورت جداگانه در قالب فایل TIFF یا JPEG ارسال گردند. واژه انگلیسی دامپزشکی (veterinary) برای اولین بار توسط توماس براون در سال ۱۶۴۶ به کار گرفته شد. در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد. در همین رابطه ۳۳۰۰ پرونده مورد تشکیل و ۲۹۵۰ پرونده به مراکز قضایی ارجاع و همچنین از این مقدار ۵۲ مورد منجر به پلمب مراکز شده است. آشنایی با واحد های درسی مشترک به علاقه مندان کمک می کند تا بتوانند با رشته های مرتبط با رشته مورد نظر خود آشنایی پیدا کنند. آشنایی با رشته های مرتبط با یک رشته علاوه بر این که باعث میشود دید روشن تری نسبت به یک رشته داشته باشیم به ما کمک میکند تا در صورت عدم قبولی در یک رشته به رشته های مرتبط ورود پیدا کنیم. افزایش طول تیوب، خود منجر به کاهش میزان و کیفیت صدا میشود.

بعضی از کلینیک های دامپزشکی نسبت به جا افتادن در بین مردم و تجربه زیاد درآمد بالایی را دارند اما برخی دیگر که در روستاها هستند و استقبال زیادی از آن ها نمی شود به نسبت درآمد کمتری دارند. در اکوسیستمی که در آن انسان و دام اعم از اهلی و وحشی حضور دارند تاثیرات متقابل مستقیم و غیر مستقیم این دو بر یکدیگر نیز مخاطراتی همچون بروز و شیوع بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان را به دنبال دارد که در جای خود بسیار حائز اهمیت است. در این زمان یادداشت کمیته بهداشت مجمع دولتهای متفقه به ایران رسید که در آن ذکر شده بود برای مبارزه با بیماریهای دامی هر یک از دولتهای عضو باید اداره مخصوص دامپزشکی داشته باشند. معاون دامپزشکی رئیس اداره دامپزشکی نیز بود و کلیه امور فنی و مالی در اختیار وی قرار داشت. در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی و ایجاد خسارات زیاد، در وزارت کشاورزی اداره ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی ( که بعدا به صورت سازمان دامپزشکی درآمد) تاسیس گردید .این شعبه تحت نظارت موسسه پاستور ( وابسته به وزارت فوائدعامه) با ۲۲ نفر پرسنل شامل ۱۴ نفرکادر فنی و ۸ نفر کادر خدماتی تشکیل و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبدالله حامدی گذاشته شد .

دیدگاهتان را بنویسید