مرکز پژوهشها – قانون سازمان دامپزشکی کشور

گوشی طبی دامپزشکی خوب چه ویژگیهایی دارد؟ آیا میدانید چه زمانی باید برای درمان حیوانتان به دامپزشک مراجعه کنید؟ مهمترین دروس دانشگاهی رشته دامپزشکی چه هستند؟ برای این رشته مناسب است. از این روش می توان برای انسان در آینده نیز استفاده نمود؛ روش های کم تهاجمی استفاده شده برای حیوانات بسیار موثر بوده و بدون ایجاد هیچ گونه عوارضی نتیجه بخش بوده است. امروزه علم پزشکی با کمک علم مهندسی سعی می کند تا روش های کم تهاجمی را برای درمان بیماری ها به کار گیرد. داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت. با توجه به همین نکته روش های اخذ پذیرش با توجه به مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشد. دقت نمایید که برخی از دانشگاهها رشته دامپزشکی را از مقطع لیسانس برخی از مقطع دکترا و برخی از مقطع فوق لیسانس پذیرش دارد. همین موضوع می تواند باعث مرگ زیادی از آبزیان شود و تعادل اکوسیستم های دریایی را به خطر اندازد.

بیماری های مشترک انسان و دام به عنوان یکی از گرایش های اصلی رشته دامپزشکی در برخی از دانشگاه های خارج از کشور تدریس می شود؛ بیماری های مشترک انسان و دام در ایران به عنوان رشته تحصیلی مستقل تدریس نشده اما پژوهشکده های بسیاری در دانشکده های دامپزشکی دانشگاه های کشور تحقیقات زیادی در این خصوص انجام میدهند. این گرایش از دامپزشکی انواع بیماری های مشترک انسان و دام را بررسی می کند. تحقیقات دامپزشکان اثرات سوء عملکرد انسان بر محیط زیست را نیز ارزیابی می کند. یکی دیگر از زمینه های تحقیقاتی دامپزشکان تحقیق در تاثیر مصرف خوراکی های آلوده بر پروتئین های دام ها می باشد. در این بخش علاوه بر بیان دقیق روش­های اجرایی آزمایش، باید به مواد مورد استفاده و شرکت­هایی که مواد از آنها خریداری شده و مدل دستگاه­های مورد استفاده اشاره شود و طرح آزمایشی و مدل آماری مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده­ها تشریح گردد. در ابتدا باید بدانیم که برای بخش دامپزشکی، گوشیها آنچنان مخصوص ساخته نمیشود و بیشتر از گوشیهایی که برای معاینه انسان طراحیشدهاند استفاده میشود. در بخش خصوصی وضعیت درآمدی آنها متفاوت است. تعداد مقاله های چاپ شده در ژورنال های معتبر علمی، ایمپکت فکتور مقاله های چاپ شده، پایان نامه مقطع ارشد، تحقیقات انجام شده در دوره فوق لیسانس، مدرک زبان و نمره مدرک زبان، کتاب های ترجمه شده و تالیف شده از جمله مواردی است که در پذیرش مقطع دکتری حرفه ای دامپزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

برای پذیرش در مقطع دکتری حرفه ای معدل تمامی دوره های تحصیلی شما و میانگین نمرات دروس تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد. این رشته هر ساله در دانشگاه های سراسری، آزاد و پردیس بین الملل ارائه می شود. البته از یاد نبرید، مانند هر موضوع دیگری کتابهای رایگان دامپزشکی بسیاری نیز وجود دارد که در اختیار کاربران این فروشگاه قرار میگیرد. خوشبختانه شغل دامپزشکی در لیست مشاغل استراتژیک میان مدت و بلند مدت قرار دارد و در صورت دارا بودن شرایط ویزای مستقل ۱۸۹ به دامپزشکان تعلق خواهد گرفت. میزان درآمد دامپزشکان به محل کار و نوع سازمان بستگی دارد. در انتها هم بازار کار و درآمد آن را تحلیل خواهیم کرد. پس اگر شما یک رفیق بانمک دمدار دارید برای انجام کارهای درمانی و معاینه او از تزریق واکسن و انگلزدایی گرفته تا عقیم کردن و گرفتن شناسنامه سلامت او باید حواستان به مرکز دامپزشکی تهران که برای این کار انتخاب می کنید باشد و حتما برای مراجعه به یک کلینیک دامپزشکی تهران از امکانات آن و تجربه و تخصص پرسنل و نیروهای درمانیاش مطمئن باشید. زبان تحصیل، شرایط اخذ پذیرش، شهریه تحصیلی، هزینه زندگی در شهر محل تحصیل از جمله پارامتر هایی است که باید در خصوص آن تحقیق نمایید.

رشته دامپزشکی دارای تخصصهای فرعی بسیاری است که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. لازم به ذکر است که سایر حیوانات درشت جثه مثل گاو، شرایطی مانند اسب دارند و پزشک برای معاینه به محل نگهداری آنها مراجعه میکند. بسیاری از دامپزشکان به کارهای تحقیقاتی علاقه زیادی دارند و به عنوان دامپزشکان تحقیق محور در جامعه فعالیت می نمایند؛ تحقیقات دامپزشکان تاثیر بسیار زیادی در سلامت عمومی جامعه، اصلاح تغذیه و سلامت دام ها خواهد داشت. بیماری های مشترک انسان و دام یا زئونوز یکی از مهم ترین زمینه های تحقیقاتی رشته دامپزشکی می باشد. پژوهشکده های دامپزشکی در ایران در خصوص عوامل ویروسی، باکتریایی و قارچی که منشاء بیماری مشترک انسان و دام می باشد تحقیق می نمایند. حیوانات تراریخته به حیواناتی گفته میشود که قطعه ای از ژنوم موجودی که این موجود میتواند انسان و یا یک گونه جانوری دیگر باشد به جانور دیگر انتقال پیدا می کند. بررسی منشا و دلیل بیماری ها، دوره کمون یا نهفتگی بیماری ها، علائم بیماری، راه های انتقال بیماری، عوامل محیطی موثر در انتقال بیماری، راه درمان و راه پیشگیری از بیماری زمینه های مورد بحث در این گرایش از دامپزشکی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید