شرایط قبولی، درآمد و بازارکار

رشته ی دامپزشکی بعد از رشته ی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از پر طرفدارترین رشته های علوم تجربی است. ، رادیولوژی ،MRI، اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی ، دندانپزشکی ، آزمایشگاه تخصصی ، پرندگان و حیوانات خاص ، بستری و پانسیون ، فروشگاه ،آرایشگاه و شستشو و قسمت مشاوره بیمارستان اشاره کرد . دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن از دوره دکتری دامپزشکی می توانند در یکی از گرایش های دوره دکتری تخصصی دامپزشکی با توجه به علایق خود شرکت نمایند. چه دروسی از دوره دبیرستان در رشته دامپزشکی بیشتر استفاده می شود؟ رشته دامپزشکی مناسب چه کسانی است؟ با یک گشت و گذار ساده در سطح شهر و پارک های تهران یا حتی فضای مجازی و اینستاگرام، میبینیم تعداد شهروندان تهرانی که از یک حیوان خانگی اعم از سگ و گربه و سنجاب و خرگوش یا پرندگانی مثل طوطی و کاسکو نگهداری می کنند در این سال ها افزایش داشته است و این یعنی فعالیت مراکز دامپزشکی حرفه ای با دامپزشکان مجرب در پایتخت ضروری شده است.

برای دامپزشکان در نظر می گیرند. مقالات باید به صورت تک ستونی با حفظ 5/2 سانتی متر حاشیه از هر طرف، درج شماره صفحه و نیز شماره خطوط به صورت پیوسته در سمت راست صفحه، در نظر گرفتن فاصله سطور 5/1 سانتیمتر و با فونت فارسی 12 B Lotus و انگلیسی 10 Times New Roman حداقل در 12 و حداکثر در 16 صفحه تهیه و ارسال گردد. اگر چه به صورت سنتی در خیلی از شهرستان ها و روستاها افرادی به صورت تجربی کار معالجه و درمان حیوانات را انجام می دهند ولی برای کسب مجوز تجویز دارو و تعامل با سازمان های نظارتی و مسئول دارا بودن مدرک دانشگاهی در رشته دامپزشکی الزامی است. در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغالتحصیلان دامپزشکی در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغالتحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف مشاغل جدید در این بخش حرکت کند.

این رشته دارای بازار کار بسیار متنوعی است که فارغالتحصیلان می توانند با توجه به علاقه و استعداد خود، در یکی از این شاخهها فعالیت کنند. بهجز این مورد، دامپزشکان عموماً در محیطهای پرسروصدا کار میکنند که خود در داشتن دقت کافی در سمع صداها مشکل ایجاد میکند. دامپزشکی رشته ای است که آناتومی و فیزیولوژی گونههای مختلف حیوانات در آن بررسی میشود؛ دامپزشکان میتوانند در صورت امکان پذیری پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان مثل پیوند استخوان، قرنیه چشم و غیره جستجو و از حیوانات برای درمان بسیاری از بیماری انسان ها استفاده درمانی به عمل آورد.تلقیح و باروری بسیاری از حیوانات توسط دامپزشکان امکان پذیر می باشد. از اهداف مهم تاسیس بیمارستان، توسعه بخش درمانی حیوانات خانگی، بکارگیری نیروهای متخصص و تمرکز بخشهای درمانی مورد نیاز میباشد. همچنین یک دامپزشک میتواند با دریافت موافقت از مراجع دولتی برای ساخت و تاسیس داروخانه دامپزشکی، تاسیس مطب، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون طیور و دام اقدام نماید. یک مرکز دامپزشکی تهران اگر قرار است حرفه ای و تخصصی فعالیت کند باید شامل بخش های مختلفی مثل بخش داخلی، بخش جراحی، بخش پرندگان و حیوانات خاص، بخش دندان پزشکی، بخش رادیولوژی، بخش سونوگرافی، بخش امآرآی، بخش آندوسکوپی، بخش خدمات درمانی، بخش پانسیون و بستری، بخش آزمایشگاه و داروخانه باشد.

همچنین درمان و پیگیری تخصصی بیماریهای پیچیده و تکمیل پروژه های تحقیقاتی به منظور اعتلای علم دامپزشکی نیز از اهداف علمی وفرهنگی این مرکز قلمداد میشود . توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم – زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری حیوانات ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند. برخی دیگر که در صنعت هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند. مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی بیان کرد: نظارت شرعی در کنار نظارت بهداشتی در حال انجام بوده و ۳۲ روحانی در کنار دیگر همکاران برای نظارت شرعی فرآوردههای خام دامی و طیور در خراسان رضوی در حال فعالیت هستند. البته در حال حاضر بیشتر در بخش خصوصی باید به دنبال کار باشید! اما باید در بخش های خصوصی بیشتر به دنبال کار باشند زیرا استخدامی دامپزشک در این بخش بیشتر است. بازار کار رشته دامپزشکی به چه صورت است؟ روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید