شرایط قبولی، درآمد و بازارکار

دکتری دامپزشکی ۶ تا ۷ سال ارائه شده و درس هایی چون جانورشناسی، بیوشیمی، فیزیک پزشکی، ماهی شناسی عمومی، کالبدشناسی پایه، زبان تخصصی، آمار حیاتی، بافت شناسی، کالبد شناسی مقایسه ای، فیزیولوژی، تکثیر و پرورش ماهی، بهداشت و پرورش دام، فارماکولوژی، آسیب شناسی عمومی، سم شناسی، ایمنی و سرم شناسی، باکتری شناسی عمومی، اصول تغذیه دام، باکتری شناسی اختصاصی، انگل شناسی، ویروس شناسی و بیماری ها، قارچ شناسی و بیماری ها، بهداشت و پرورش طیور، صنایع مواد غذایی، صنایع شیر، تغذیه اختصاصی دام، کنترل کیفی مواد غذایی، اصلاح نژاد دام، تغذیه اختصاصی طیور، اصول معاینه دام، کلینیکال پاتولوژی، اصول جراحی، اصول کالبد گشایی، بهداشت و بازرسی گوشت، بیماری های طیور، بیماری های مشترک انسان و دام، پرورش و بیماری های زنبور عسل، اصول همه گیر شناسی، بیماری های درونی دام های بزرگ، بیماری های درونی دام های کوچک، رادیولوژی دام، بیماری های اندام حرکتی، جراحی عمومی دام های بزرگ، مامایی دام، بیماری های ماهی، بیماری های متابولیک دام، عملیات درمانگاهی دام بزرگ، عملیات درمانگاهی دام کوچک، تلقیح مصنوعی دام، بیماری های تولید مثل دام، مسمومیت دام، عملیات درمانگاه مامایی و عملیات در بخش جراحی دام از جمله دروسی است که دانشجویان دوره دکتری دامپزشکی پشت سر می گذارند.

جراحی دامپزشکی یکی از گرایش های پرطرفدار دوره تخصص می باشد که دانشجویان این دوره واحدهای درسی چون تشریح کاربردی، کلینیکال پاتولوژی، جراحی بافت های نرم ۱ و ۲، جراحی استخوان ها و مفاصل ۱ و ۲، پاتولوژی، جراحی، بیهوشی عمومی در حیوانات، بحث مقالات جراحی، جراحی تجربی، رادیولوژی تشخیصی کلینیکال، فارماکولوژی، بیماری های تولید مثل دام، فیزیوتراپی، آمار حیاتی پیشرفته و بیماری های درونی دام ها را پشت سر می گذارند. در حقیقت یک دامپزشکی تهران می تواند جزو یکی از سه دسته زیر باشد: یا باسابقه و دارای قدمت است و قطعا امکانات درستودرمانی را طی این سال ها در کلینیک دامپزشکی تهران تدارک دیده، یا از همان اول برای خدمات رسانی برای موارد خاص مثل جراحی های ویژه کار خود را شروع کرده اند، یا بهاصطلاح با همراهی و مشارکت نهادهای مردمی خدمات حمایتی به حیوانات و صاحبانشان ارائه می کنند و شما می توانید با یک جستوجو روی اینترنت و در سایت ما به فهرستی کامل از اطلاعات آدرس دامپزشکی های تهران و دامپزشک خوب در تهران دست پیدا کنید. به طور کلی آشنایی با رشته های مرتبط با یک رشته ما را به شناخت بهتری از یک رشته می تواند برساند.

2-9- نتیجه­گیری کلی: مقاله باید دارای یک نتیجهگیری کلی باشد که این قسمت شامل یک استنتاج نهایی از پژوهش و ذکر کاربرد (های) احتمالی آن است. نکته: عناوین جداول باید در بالای جداول و عناوین شکلها باید در پایین شکلهای مربوطه درج گردد. دامپزشکان در خصوص افزایش آگاهی افراد جامعه در مورد سلامت غذاها فعالیت زیادی انجام می دهند، بخش عمده و مهمی از تامین امنیت غذایی جامعه بر عهده دامپزشکان می باشد؛ دامپزشکان با فعالیت در مراکز مختلف از جمله کشتارگاه ها، آزمایشگاه ها، مراکز دامپزشکی و غیره تمام تلاش خود را به کار می گیرند که افراد تغذیه سالمی داشته باشند و از ابتلا به بیماری های مختلف مانند بیماری های مشترک انسان و دام در امان بمانند؛ از این رو دامپزشکی رشته ای مرتبط با علوم تغذیه می باشد. تهیه سرم خون و تهیه محیط کشت غربالگری از دیگر فعالیت دامپزشکان در آزمایشگاه می باشد، از این رو رشته دامپزشکی رشته ای مرتبط با علوم آزمایشگاهی می باشد. شاید تا به حال مشاهده کرده باشید که دامپزشکان همانند متخصصین ارتوپد شکستگی های استخوانی حیوانات را درمان می نمایند، انجام این فعالیت آشنایی با اسکلت و ستون فقرات حیوانات می باشد؛ از این رو رشته دامپزشکی رشته ای مرتبط با ارتوپدی می باشد.

نظارت دامپزشکان در کشتارگاه ها و بررسی وضعیت سلامت گوشت ها باعث می شود تا گوشت سالم در بازار توزیع و عرضه شود از این رو رشته دامپزشکی را رشته ای مرتبط با مهندسی صنایع غذایی می دانند. غذاهای کنسرو شده، انواع گوشت ها، صنایع لبنی، صنعت تولید عسل و غیره طیف وسیعی از صنایع غذایی را تشکیل می دهند؛ کنترل سلامت صنایع غذایی ذکر شده به طور مستقیم و غیر مستقیم بر عهده دامپزشکان می باشد؛ به عنوان مثال دامپزشکان مرتبا وضعیت سلامت دام ها را بررسی می نمایند؛ سلامت دام نقش مهمی در سلامت محصولات تولید شده دارد؛ به عنوان مثال اگر دام ها دچار تب مالت باشند می توانند این بیماری را از طریق لبنیات خود به انسان منتقل نمایند. در رشته دامپزشکی فیزیولوژی تمامی حیوانات از قبیل دام ها، پستانداران، خزندگان، آبزیان و غیره مورد بررسی قرار می گیرد، از این رو رشته دامپزشکی را میتوان رشته ای مرتبط با فیزیولوژی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید