شرایط قبولی، درآمد و بازارکار

مصرف دامپزشکی قرار میگیرد مستلزم اخذ پروانه از سازمان است. کاری که در علوم میکروبیولوژی، فارموکولوژی و فیزیولوژی انجام می گیرد و از سوی دیگر یک دامپزشک دید وسیع تری درباره حیوانات دارد و می تواند بر روی حیوانات مختلف تحقیق کند. همچنین در این مدت ۱۸۳ هزار کیلوگرم گوشت قرمز از چرخه مصرف خارج شده که شرایط لازم از جنبههای مختلف بهداشتی برای مصرف را نداشتند. وی در خصوص نظارتهای بهداشتی صورت گرفته از ابتدای سال بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا بهمن ماه حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار دام سبک تحت نظارت بهداشتی در استان کشتار شده که این مقدار منجر به استحصال۷۲ هزار تن گوشت قرمز شده است. پیشبینی میشود که در سال ۱۴۰۱ تعداد زیادی از زائران به مشهد سفر کنند. این رشته بین بسیاری از دانشجویان متقاضی دارد و رقابت برای قبول شدن در آن در بهترین دانشگاه ها زیاد است. وی اضافه کرد: در کنار این نظارتهای بهداشتی که به صورت عملیاتی در سطح استان انجام میشود، هماهنگیهای بین بخشی در سطح استان با استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، دستگاه قضایی و تعزیرات حکومتی صورت خواهد گرفت. به گفته وی مازاد تولید واکسن تب برفکی داریم و هم اکنون به دنبال بازار برای صادرات این واکسن به کشورهای همسایه هستیم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: در حال حاضر 6 نوع واکسن تب برفکی در کشور وجود دارد و توانستیم وابستگی خود را به این واکسن از بین ببریم و حتی ماده مؤثر برای تولید واکسن را در داخل کشور تولید کنیم. بیماریهای مشترک بین انسان و دام لازم وضروری میباشد. از جمله اهداف اصلی سازمان دامپزشکی کشور میتوان به تأمین بهداشت، سلامت و فراهم کردن رفاه دام، کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دامی و تأمین و تضمین بهداشت و سلامت فرآوردههای دامی پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و دامی اشاره کرد. خواهد شد جمعآوری و صرف هزینههای مربوط به مبارزه با بیماریهای دامی خواهد شد. همچنین کشتار این ۷۷ میلیون قطعه طیور منجر به استحصال ۱۴۷ هزار تن گوشت سفید شد. مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی ادامه داد: در همین مدت ۷۷ میلیون قطعه طیور از ۱۴ میلیون کشتارگاه در سطح استان کشتار شده که از این میزان قریب به ۸۰ هزار قطعه ضبط شده است. افرادی که در سازمان های دولتی خدمت می کنند مطابق با قانون خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. دلپی در اسفند ۱۳۰۹ مطابق با ماه مارس ۱۹۳۱ وارد تهران شد و مأمور ایجاد سرمسازی و واکسنسازی و تشکیل اداره دفع آفات حیوانی (دامپزشکی) گردید.

برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.درآمد دامپزشکان در برخی از کشورهای جهان:آمریکا: متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است. استرالیا: متوسط درآمد سالانه دامپزشکان ۷۹.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد. وی ضمن تجدید بنای حصارک و احداث آزمایشگاه واکسنسازی، کلاسی در حصارک تشکیل داد و چند نفر از کارمندان قدیمی و جدید را برای انجام امور پزشکی تربیت کرد. وی ضمن اشاره به اینکه در کنار موضوع بهداشت اقداماتی که از سمت اداره دامپزشکی خراسان رضوی انجام میشود در خصوص تامین نیز اثرگذار خواهد بود، افزود: با توجه به حجم مورد نیاز فرآوردههای دامی و طیور در بازار نظارت باید در کلیه مراحل تولید، حمل و نقل و عرضه انجام شود. در بخش درمانی و بهداشتی، دامپزشکان به ارائه خدمات درمانی در بیمارستانهای (عمومی یا تخصصی) دامپزشکی، دامداریها، داروخانههای دامپزشکی و ارائه خدمات بهداشتی-نظارتی در کشتارگاههای دام و طیور، کارخانههای تولید فرآوردههای دامی (مانند لبنیات، سوسیس و کالباس) و کارخانههای بستهبندی فراوردههای دامی میپردازند. مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی بیان کرد: نظارت شرعی در کنار نظارت بهداشتی در حال انجام بوده و ۳۲ روحانی در کنار دیگر همکاران برای نظارت شرعی فرآوردههای خام دامی و طیور در خراسان رضوی در حال فعالیت هستند.

درآمد رشته دامپزشکی در ایران مانند شغل های دیگر به معیار های زیادی بستگی دارد به همین دلیل امکان گفتن یک آمار دقیق وجود ندارد. اسبها در انواع کوچک، اسبهای مزرعه و اسبهای مسابقه وجود دارند. یعنی می شود بر روی تعداد زیادی از حیوان با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود. ضمنا لازم به ذکر هست که برای آقایان کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت دائم هم لازم هست. تاسیس کلینیک دام کوچک از دیگر روش های کارآفررینی هست و از درامد کلینیک دامپزشکی اطلاعی ندارن باید بگم که این موضوع کاملا به این بستگی داره که کلینیک در کجا تاسیس بشه.شهر های کوچک که خیلی داشتن حیوانات خونگی در انجا باب نیست جای مناسبی برای مطب های دام های کوچک نیستن. در استانها نیز ادارات کل دامپزشکی و در شهرستانها شبکه دامپزشکی به طور عمودی زیر نظر سازمان مرکزی دامپزشکی و به شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط می باشد. مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دامداریها،مرغداریها و تمام مراکزی که دام و طیور زنده را عرضه میکنند، چه از نظر حجم تولید و چه از لحاظ رعایت موارد بهداشتی مورد نظارت قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید