تحقیقات دامپزشکی و فرآوردههای بیولوژیک – راهنمای نویسندگان

به گزارش مجله خبری نگار،سید محمد آقا میری رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی موافقت کرده است، اما این اقدام تأثیری در قیمت واکسن، دارو و مکملهای دامپزشکی نخواهد داشت و سازمان دامپزشکی کشور بر قیمتها نظارت و رصد خواهد داشت. 2-5- مقدمه :در این بخش باید موضوع مورد پژوهش معرفی و فرضیه مورد نظر تعریف شود. 2-9- نتیجه­گیری کلی: مقاله باید دارای یک نتیجهگیری کلی باشد که این قسمت شامل یک استنتاج نهایی از پژوهش و ذکر کاربرد (های) احتمالی آن است. 2-10- سپاسگزاری : این بخش اختیاری بوده و حداکثر در 50 کلمه، معرف اشخاص، سازمانها، و نهادها و به طور کلی اشخاص حقیقی و حقوقی مؤثر در انجام پژوهش و تشکر و قدردانی از آنان میباشد. ورم پستان گاو، التهاب رحم پستانداران، عوامل مولد کاهش آبستنی، عوامل سقط جنین در گاو، سخت زایی در شتر نمونه ای از بیماری ها و معضلاتی است که در بین دام ها دیده می شود؛ قطعاً بدون وجود دامپزشکان این مشکلات پا بر جا و بدون راه حل می مانند. دامپزشکی رشته ای است که آناتومی و فیزیولوژی گونههای مختلف حیوانات در آن بررسی میشود؛ دامپزشکان میتوانند در صورت امکان پذیری پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان مثل پیوند استخوان، قرنیه چشم و غیره جستجو و از حیوانات برای درمان بسیاری از بیماری انسان ها استفاده درمانی به عمل آورد.تلقیح و باروری بسیاری از حیوانات توسط دامپزشکان امکان پذیر می باشد.

در سر تیتر قبل در خصوص رشته دامپزشکی و چیستی آن مطالبی را بیان کردیم و تا حدودی اهمیت رشته دامپزشکی در جامعه را تبین نمودیم. بهلول تکلوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح ویژه نظارت، بازرسی و کنترل مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآوردههای خام دامی از سوی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل به منظور تشدید اقدامات نظارتی از ۱۴ اسفند ماه امسال آغاز و تا پایان ماه مبارک رمضان سال آینده ادامه خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامپزشکی استان با توصیه دامداران به سفارش واکسن آبله ویژه بزهای سانن از طریق بخش خصوصی گفت: آبله گوسفند و بز یک بیماری ویروسی عفونی نشخوار کننده کوچک است که این بیماری در بزهای سانن که نژاد حساس تر میباشند عوارض شدیدتری دارد. از طرف دیگر تامین پروتئین، به ویژه تولیدات دامی به عنوان یک رکن اصلی در تغذیه انسانها امری اجتناب ناپذیر بوده و در شرایط کنونی جهان تامین غذای سالم و مکفی برای مردم از اولین وظایف حکومت ها به شمار می رود.

با توجه به مطلب سرتیتر قبل، دامپزشکی رشته ای است که بدون وجود آن برقراری امنیت غذایی در جامعه غیر ممکن می شود؛ زیرا کنترل و بهداشت مواد غذایی از مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد. به طور کلی دامپزشکی را می توان از مهم ترین رشته های موثر بر سلامت و پیشرفت جامعه دانست؛ زیرا بهداشت مواد غذایی، کنترل بیماری های دام ها و جلوگیری از انتقال بیماری ها از حیوانات به انسان همه در گروی پیشرفت رشته دامپزشکی می باشد. با توجه به ماهیت تجربی این رشته، تمامی شاخههای مرتبط با علوم زیستی در آن حائز اهمیت هستند. شاید بهتر است بدانید که صنعت دام بعد از صنعت نفت مهم ترین سرمایه ملی می باشد از این رو باید تمامی زمینه ها برای حفظ این صنعت مهیا باشد؛ دامپزشکان با توجه به مهارت ها و توانایی هایی که دارند اصلی ترین افراد برای حفظ این صنعت می باشند. چالشهای فراروی کشور برای آماده کردن شرایط جهت پیوستن به بازارهای جهانی،; کشاورزی پایدار، رعایت استانداردهای بهداشتی درتولید محصولات دامی، شیلاتی، حفظ دام در برابر بیماریهای مختلف، افزایش بهره وری واحدهای دامپروری سنتی و بکارگیری علوم و فناوریهای جدید، همچنین لزوم آگاهی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام، اهمیت توجه به علوم دامی، شیلات و دامپزشکی را دوچندان کرده است.

در حال حاضر دانشگاههای دولتی و آزاد در ایران ارائهکننده دورههای مختلف تخصص در رشتههای علومپایه، پاتوبیولوژی و علوم بالینی دامپزشکی هستند. علیرغم بسیار مهم و با ارزش بودن این شغل، در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی شود. دکتر حسن تاج بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگار دامپزشکی و مؤلف کتابهای تاریخ دامپزشکی و پزشکی ایران ماه مهر را به عنوان ماهی شایسته به خاطر آغاز سال تحصیلی و روز چهاردهم را به یاد گوش روز که در ایران باستان روز مبارکی بود و در منابع اسلامی هم آمده است پیشنهاد و مطرح نمودند و از طریق مجار ذیربط چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی معین شد. گفتنی است ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی در سال ۱۳۹۶خورشیدی توسط دکتر حسن تاج بخش و دامپزشکان پیگیری و نام نهاده شد . اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: طرح تشدید نظارت بر مراکز عرضه و فروش فرآوردههای خام دامی از ۱۴ اسفند در استان آغاز شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد. رشته دکترای عمومی «دامپزشکی» (Veterinary Medicine)، یک دوره شش ساله را در بر میگیرد و شامل مجموعه علومی است که به دانشآموختگان این رشته در درمان و کنترل بیماریهای گوناگون حیوانات اهلی و خانگی، کنترل و پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان و دام، تامین بهداشت و سلامت کلیه فرآوردههای خام و فرآوریشده با منشأ دامی کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید