آشنایی با شغل دامپزشک – ای استخدام

جراحی دامپزشکی یکی از گرایش های پرطرفدار دوره تخصص می باشد که دانشجویان این دوره واحدهای درسی چون تشریح کاربردی، کلینیکال پاتولوژی، جراحی بافت های نرم ۱ و ۲، جراحی استخوان ها و مفاصل ۱ و ۲، پاتولوژی، جراحی، بیهوشی عمومی در حیوانات، بحث مقالات جراحی، جراحی تجربی، رادیولوژی تشخیصی کلینیکال، فارماکولوژی، بیماری های تولید مثل دام، فیزیوتراپی، آمار حیاتی پیشرفته و بیماری های درونی دام ها را پشت سر می گذارند. انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد. جراحی، درمان آسیب های پوستی حیوانات، شناسایی بیماری های حیوانات و ارائه راه حل برای درمان و کنترل بیماری های آنها، داروشناسی و تجویز دارو برای بیماری های حیوانات از مهارت های دامپزشکان است. دامپزشکان با ارائه راهکارهایی به درمان، کنترل و پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و حیوان می پردازند. دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه میکند. مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات را بر عهده دارد. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می شویم کمتر بخش خصوصی سرمایهگذاری کرده است و این میزان در شهرهای مختلف تفاوت دارد. به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر دامپزشک نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

همچنین یک دامپزشک میتواند با دریافت موافقت از مراجع دولتی برای ساخت و تاسیس داروخانه دامپزشکی، تاسیس مطب، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون طیور و دام اقدام نماید. دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود. واقعیت هم این است که همزمان با گسترش علاقه شهروندان تهرانی به آداپت و نگهداری از حیوانات خانگی بنا بر نیاز به معاینه و درمان حیوانات تهران، روند ارائه خدمات درمانی به حیوانات در کلانشهرهایی مثل تهران نیز به طور طبیعی و بنا بر فرمول عرضه و تقاضا بیشتر شده است. مثلا بنا بر آمارهای منتشر شده در سال 97 طی سال های 94 تا 97 تعداد بیمارستان های حیوانات تاسیس و راهاندازی شده در تهران از 6 کلینیک به 22 کلینیک افزایش داشته و امروز بیش از 150 کلینیک حیوانات در تهران فعالیت می کنند. حداقل dpi تصاویر باید 150 باشد. حداقل واحدهای درسی مورد نیاز برای فارغالتحصیلان دامپزشکی 220 واحد است. در درمان یک دام دامپزشک نیاز به مهارت ها و ابزارهایی برای رسیدن به هدف دارد، یک تشخیص یا پیش بینی نادرست منجر به از بین رفتن دام و خسارت اقتصادی دام دار میشود و در نهایت بیکار شدن دامپزشک میشود.

توانایی تصمیم گیری – همچون پزشکان توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است. برای حیوانات بیمار دارو تجویز می کند. از طرف دیگر، کتابراه آثار خود را به سه صورت کتاب صوتی، کتاب پی دی اف (pdf) و کتاب الکترونیکی ارائه میدهد و اپلیکیشنی قدرتمند برای خرید کتاب صوتی محسوب میشود. لازم نیست نگران باشید، اپلیکیشن کتابراه شما را حتی در مواجهه با حیوانات نیز تنها نمیگذارد و با بهترین کتابهای دامپزشکی کمکتان میکند تا به خوبی از پس چنین موقعیتهایی بربیایید. به دلیل اصلاحنژاد صورت گرفته در حوزه طیور جوجههایگوشتی بسیار مستعد رشد هستند؛ یعنی هم خوراک زیادی داشته و هم ضریب تبدیل خوبی دارند. اصلاح نژاد موجب افزایش ضریب تبدیل خواهد شد. بنابراین اگر جیره غذایی مرغها بالانس باشد، ضریب تبدیل خوبی خواهند داشت. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

یک گوشی طبی باکیفیت، کار سمع را بسیار سادهتر میکند. برای انتخاب گوشی طبی دامپزشکی نیز بهتر است به فاکتورهای اشارهشده در بالا توجه کنید. پس اگر شما یک رفیق بانمک دمدار دارید برای انجام کارهای درمانی و معاینه او از تزریق واکسن و انگلزدایی گرفته تا عقیم کردن و گرفتن شناسنامه سلامت او باید حواستان به مرکز دامپزشکی تهران که برای این کار انتخاب می کنید باشد و حتما برای مراجعه به یک کلینیک دامپزشکی تهران از امکانات آن و تجربه و تخصص پرسنل و نیروهای درمانیاش مطمئن باشید. خوب قرار گرفتن سریهای گوشی طبی در داخل گوش که خود باعث انتقال کامل صوت و عدم ورود نویزهای مزاحم میشود. تشخیص و شناسایی صداهای مختلفی که از بدن دامها شنیده میشود به خودی خود کار دشواری است. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه ای دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد . زبان نشر مجله فارسی بوده و به صورت دو فصلنامه ، در هر سال طی 2 شمـــــاره توسط دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج چاپ و منتشر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید