آشنایی با سازمان دامپزشکی – همشهری آنلاین

رشته ی دامپزشکی بعد از رشته ی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از پر طرفدارترین رشته های علوم تجربی است. دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز ، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم تحقیقات، دانشگاه ارومیه. در حال حاضر دانشگاههای دولتی مختلف مانند دانشگاه تهران، شیراز، تبریز، ارومیه، فردوسی مشهد، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در ایران، دورههای مختلف تخصصی در رشتههای علوم پایه، پاتوبیولوژی و علوم بالینی دامپزشکی را ارائه میدهند. بسیاری از زنان دامپزشک فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند. اما در دامپزشکی با توجه به گوناگونی فعالیت، زمینه کار زنان متفاوت است. کلینیک دامپزشکی دکتر سینا (حیوانات خانگی) ، با پشتوانه تجربیات قبلی با هدف ارائه خدمات تخصصی با کادر مجرب دکتر دامپزشک متخصص صادقیه , کلینیک گربه گیشا, آزمایشگاه در مرزداران, اورژانس اشرفی اصفهانی , پت شاپ پونک, جراحی سگ بلوار فردوس, داخلی حیوانات جلال آل احمد ستارخان, درمان سگ و پرندگان زینتی اکباتان, دندانپزشکی بزرگراه ستاری, شستشو و اصلاح بزرگراه کاشانی, صدور شناسنامه حیوانات, دامپزشکی شهرک ژاندارمری, عقیم سازی, واکسیناسیون حیوانات پیامبر بلوار ابوذر, شستشو و اصلاح حیوانات خانگی تیراژه دامپزشکی شهرک غرب تهران, ناخن گیری و شستشوی حیوانات خانگی شهر آرا, واکسیناسیون و تزریقات حیوانات خانگی در محل سعادت آباد تهران, اورژانس حیوانات خانگی تیراژه شهرک غرب, کلینیک دندانپزشکی , کلینیک جراحی صادقیه تهران, اکسیژن تراپی شهر آرا و احیاء حیوانات خانگی بزرگراه کاشانی, جراحی های حیوانات خانگی جلال آل احمد تهران, الکتروکاردیوگرام کنترل عملکرد قلب حیوان خانگی گیشا, داخلی حیوانات اشرفی اصفهانی , سونوگرافی حیوانات خانگی بلوار فردوس, الکتروکاردیوگرافی بزرگراه ستاری و لاپاراسکوپی حیوان خانگی, دامپزشکی شهرک ژاندارمری, صدور شناسنامه حیوانات خانگی پیامبر بلوار ابوذر, میکرو چیپ گذاری سگ و گربه پونک تهران, واکسیناسیون سگ ستارخان, کلینیک واکسیناسیون سگ اکباتان, کلینیک واکسیناسیون گربه شهر آرا, واکسیناسیون پرندگان زینتی خیابان مرزداران, عقیم سازی سگ سعادت آباد, عقیم سازی گربه جلال آل احمد گیشا, درمان پرندگان زینتی, درمان سگ, درمان گربه, پت شاپ سگ, پت شاپ گربه بزرگراه ستاری, پت شاپ پرندگان زینتی پیامبر بلوار ابوذر, ترمیم پوسیدگی دندان سگ جلال آل احمد و نصب روکش بلوار فردوس, جرمگیری دندان گربه شهرک ژاندارمری و درمان عفونت لثه پونک, آرایش سگ سعادت آباد و گربه تیراژه, دامپزشکی شهرک غرب تهران, دکتر دامپزشک متخصص بزرگراه کاشانی, داخلی حیوانات خانگی صادقیه , دکتر دامپزشک متخصص جراحی حیوانات خانگی اکباتان, دکتر دامپزشک متخصص پرندگان زینتی منطقه مرزداران, دکتر دامپزشک حیوانات خانگی دارای فلوشیپ بیماری های پوست اشرفی اصفهانی تهران, دکتر دامپزشک پی اچ دی PHD مولکولار رادیو بایولوژی حیوانات خانگی, آزمایشگاه خونگیری حیوانات خانگی ستارخان تهران به صاحبان و علاقمندان حیوانات خانگی به مدیریت دکتر سینا شاهی تاسیس گردیده است.

داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت. افرادی که در کنکور سراسری علوم تجربی شرکت می کنند، در صورت کسب رتبه لازم در دوره دکتری دامپزشکی به صورت عمومی ارائه می شود میتوانند شرکت نمایند. لازم به ذکر است که سایر حیوانات درشت جثه مثل گاو، شرایطی مانند اسب دارند و پزشک برای معاینه به محل نگهداری آنها مراجعه میکند. لازم نیست نگران باشید، اپلیکیشن کتابراه شما را حتی در مواجهه با حیوانات نیز تنها نمیگذارد و با بهترین کتابهای دامپزشکی کمکتان میکند تا به خوبی از پس چنین موقعیتهایی بربیایید. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

با یک گشت و گذار ساده در سطح شهر و پارک های تهران یا حتی فضای مجازی و اینستاگرام، میبینیم تعداد شهروندان تهرانی که از یک حیوان خانگی اعم از سگ و گربه و سنجاب و خرگوش یا پرندگانی مثل طوطی و کاسکو نگهداری می کنند در این سال ها افزایش داشته است و این یعنی فعالیت مراکز دامپزشکی حرفه ای با دامپزشکان مجرب در پایتخت ضروری شده است. واقعیت هم این است که همزمان با گسترش علاقه شهروندان تهرانی به آداپت و نگهداری از حیوانات خانگی بنا بر نیاز به معاینه و درمان حیوانات تهران، روند ارائه خدمات درمانی به حیوانات در کلانشهرهایی مثل تهران نیز به طور طبیعی و بنا بر فرمول عرضه و تقاضا بیشتر شده است. در اواخر سال ۱۳۰۲ و اوایل ۱۳۰۳ نیز همهگیری طاعون گاوی در اردبیل و همدان ظاهر شد و سرانجام به تهران رسید و چون به غیر از انستیتو پاستور تشکیلات منسجم پزشکی و دامپزشکی در کشور وجود نداشت، ناچار به این مؤسسه مراجعه و پس از بررسی بیماری، طاعون گاوی تشخیص داده شد.

در درمان یک دام دامپزشک نیاز به مهارت ها و ابزارهایی برای رسیدن به هدف دارد، یک تشخیص یا پیش بینی نادرست منجر به از بین رفتن دام و خسارت اقتصادی دام دار میشود و در نهایت بیکار شدن دامپزشک میشود. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته تعیین شده است. دامپزشکی علمی است که در عرصه های مختلفی همچون بهداشت ، اقتصاد و اشتغالزایی جامعه بسیار تاثیر گذار بوده و لذا اثر گذاری آن در هر سه زمینه فردی ، اجتماعی و ملی مشهود است. افرادی که در سازمان های دولتی خدمت می کنند مطابق با قانون خدمات کشوری فوق دریافت می کنند.سازمان های خصوصی، حقوق های مختلفی نسبت به شهر، تجربه، میزان تحصیلات و … با اینکه رشته دامپزشکی بسیار مهم است اما در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمیشود و درآمد رشته دامپزشکی در مقایسه با درآمد رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی کمتر میباشد. آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است. انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۴۶.۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه ۷۳.۰۰۰ دلار و برای افراد ارشد ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید