آشنایی با سازمان دامپزشکی – همشهری آنلاین

این مطالعات حداقل هفت سال پس از کارشناسی ارشد ادامه می یابد و با پایان نامه ای مبنی بر دادن حق دیپلم پزشکی به پزشک دامپزشکی به پایان می رسد. شاید برای شما عجیب باشد که بدانید ۷۵ درصد بیماری های نوپدید منشاء حیوانی دارند؛ برای کنترل، پیشگیری و درمان این بیماری ها به وجود دامپزشکان نیاز مبرم داریم. در اثر حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی در جنگل ها جان بسیاری از حیوانات به خطر می افتد و بسیاری از گونه های حیوانی در خطر انقراض قرار می گیرند، نجات این حیوانات و درمان بیمارهای زخمی با تجویز دارو، پانسمان و جراحی حیوانات از جمله مهم ترین وظایف دامپزشکان می باشد که باعث حفظ محیط زیست و کمک به اکوسیستم می شود. کاملا بدیهی است که دامپزشکان برای کنترل وضعیت سلامتی حیوانات باید با فیزیولوژی بدن آنها آشنایی داشته باشند در غیر این صورت نمیتوان در خصوص طبابت حیوانات نظر داد؛ فیزیولوژی پربحث ترین درس در رشته دامپزشکی می باشد. به عنوان مثال دامپزشکان میتوانند به رونق صنعت دامپروری کمک چشمگیری نمایند، رونق صنعت دامپروری به خودکفایی و استقلال یک کشور بسیار کمک خواهد کرد.

درآمد دامپزشکان در کشور هلند ماهانه تقریباً ۵۸۰۰ دلار و در کشور سوئیس بیش از ۶ هزار دلار در آلمان تقریبا ۴ هزار و ۵۰۰ دلار به صورت ماهیانه می باشد. اصلاح نژاد دام ها، بررسی بهداشت دام ها، پرورش دام، ارائه راهکار برای بیماری های تولید مثل دام، ارائه راهکار برای بالا بردن بهداشت دام ها نمونهای از فعالیت های دامپزشکان می باشد. مزارع پرورش دام، طیور و آبزیان نیازمند نظارت مداوم می باشد. با نظارت مداوم بر مزرعه های پرورش دام و طیور از بسیاری از بیماری ها می توان جلوگیری کرد. صنایع مهم و پولسازی چون صنایع لبنی، دامپروری، پرورش زنبور عسل و تولید عسل، پرورش میگو، پرورش آبزیان مختلف صنایع وابسته به دامپزشکی می باشند. به عنوان مثال اگر سلامت دام ها به خوبی بررسی نشود، لبنیات تولید شده از دام های مریض می تواند باعث بروز بیماری در انسان ها شود. تامین سلامت دام ها، کنترل وضعیت سلامت دام ها واکسیناسیون دام ها، بررسی وضعیت بهداشت در کشتارگاه ها، بررسی سلامت گوشت ها جزو مسئولیت هایی می باشند که دامپزشکان یک جامعه بر عهده می گیرند. به عنوان مثال بیماری تب مالت از بیماری هایی میباشد که از طریق شیر و پنیر دام آلوده به انسان منتقل می شود.

بیماریهایی چون سالک، تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و آنفولانزای A تنها نمونه ای از بیماری هایی می باشند که منشاء حیوانی دارند؛ برای ساخت دارو و واکسن بیماری ها به همکاری دامپزشکان نیاز داریم. دلپی در اسفند ۱۳۰۹ مطابق با ماه مارس ۱۹۳۱ وارد تهران شد و مأمور ایجاد سرمسازی و واکسنسازی و تشکیل اداره دفع آفات حیوانی (دامپزشکی) گردید. پس از طی ۱۷ سال فعالیت مرکز، هم اکنون بیمارستان دامپزشکی تهران در چندین بخش و با حضور بیش از ۱۲۰ نیروی علمی و اداری و بیش از هزاران مراجعه کننده آماده ارائه کلیه خدمات به حیوانات خانگی می باشد . جالب است بدانید که بیش از ۹۰ درصد بیماری های انسان با حیوانات مشابه می باشد و در نتیجه نحوه درمان نیز می تواند مشابه باشد؛ از این رو پزشکان برای درمان بیماری های انسان از دامپزشکان الگو برداری می نمایند. این رشته بین بسیاری از دانشجویان متقاضی دارد و رقابت برای قبول شدن در آن در بهترین دانشگاه ها زیاد است.

کشور بلغارستان از کشورهای کم استقبال برای دانشجویان بین المللی بوده اما با این حساب از آموزش های با کیفیتی برخوردار می باشد. این امر برای دامهای حساس به دما یا دامهایی که پوست حساس دارند و علیالخصوص حیوانات کوچک بسیار مهم است. برای تولید حیوانات تراریخته کمک دامپزشکان نیاز می باشد. دامپزشکان با بررسی پارامترهای موثر بر سلامت گله، راه های تامین سلامت دام، تامین مواد غذایی و پروتئینی سالم برای انسان و آموزش نحوه ضدعفونی کردن دامداری ها در حوزه بهداشت دام فعالیت می نمایند. به طور کلی دامپزشکی را می توان از مهم ترین رشته های موثر بر سلامت و پیشرفت جامعه دانست؛ زیرا بهداشت مواد غذایی، کنترل بیماری های دام ها و جلوگیری از انتقال بیماری ها از حیوانات به انسان همه در گروی پیشرفت رشته دامپزشکی می باشد. به عنوان مثال ممکن است باروری دام و طیور با مشکل مواجه شود و یا از طرفی دام ها و طیور در معرض بیماری های مختلف قرار گیرند این نظارت مداوم توسط دامپزشکان از بروز مشکلات و معضلات مربوط به سلامت در جامعه جلوگیری می نماید. برای روشن تر شدن این مطلب مثالی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید